INTRODUCTION

Water BottleThink of a time when you have been very thirsty. What were you doing? Where were you? Write a short paragraph describing your thoughts, feelings and needs. What would you have given for a drink of water?

TASK

In this lesson you will describe the Eiffel Tower and pretend that you are climbing to the top of the tower, make choices about when you want or are able to purchase three things: a bottle of water, admission, and a telescope view of the city, and generate a hypothesis about why prices are set the way they are at the Eiffel Tower and identify other tourist attractions that may do the same thing.

PROCESS

Eiffel TowerStart by discussing with a partner the paragraph that you wrote about how you felt when you were very thirsty. Keep this in mind as you make choices at the Eiffel Tower.

You are on a school trip to Paris and a teacher has given you $12.55 to spend. With this $12.55 you must purchase a bottle of water at the Eiffel Tower, pay for your admission to the Eiffel Tower, and spend 2.50 euros viewing the city from the top through a telescope.

  1. The first step is to exchange your $12.55 for euros. Go to the Exchange Rate Site to determine today’s rate. Put that amount on your worksheet.
  2. Next, take a quick tour of the Eiffel Tower . How many steps will you need to climb to get to the “second floor”? What is the price of admission if you climb the steps? Put this amount on the worksheet and subtract it from your starting amount. How much money do you now have?

Complete the Start your Climb activity. Use the graphic organizer and the line graph to record your observations and purchases.

Answer the following questions. Be ready to share your answers with the class.

  1. What choices did you make at the three levels (ground, floor 1, floor 2)?
     
  2. Why did you make those choices?
     
  3. Were you able to view the city through the telescope?
     
  4. Were you able to buy water?

CONCLUSION

CoinsIn this lesson you had an opportunity to explore a tourist attraction in another country and make choices about when you would make some required purchases. What type of research should you complete before you go to such a place? What have you learned from this virtual field trip? What advice would you give to a friend who was going to the Eiffel Tower next month?

ASSESSMENT ACTIVITY

Select one of the following activities to complete.

  • Create a poster for tourists about the “real costs of climbing the Eiffel Tower.”
  • Write a letter to the teacher thanking her for the $12.55. Explain how it was converted to euros and what it bought. The letter should include the price increase of the water.
  • Create a line graph illustrating the three levels of the tower and the price of water.

EXTENSION ACTIVITY

How could you use the Eiffel Tower pricing structure to raise money for the school? How would you determine the price structure? (For example: selling Christmas boxes at Christmas time vs. selling them in March; selling school calendars in August vs. selling the calendars in April) Would you sell these items for the same prices at different times of the year?